Elveţia, calificată în optimi, după 3-2 cu Serbia

Selecţionata Elveţiei s-a calificat în optimile de finală ale Cupei Mondiale de fotbal din 2022, după ce a învins Serbia cu scorul de 3-2, în ultimul său meci din Grupa G.

Selecţionata Elveţiei s-a calificat în optimile de finală ale Cupei Mondiale de fotbal din 2022, după ce a învins Serbia cu scorul de 3-2 (2-2), vineri seara, pe Stadium 974 din Doha, în ultimul său meci din Grupa G.

Elveția a deschis scorul în minutul 20, după o acțiune în partea stângă. Pavlovic a respins nefericit, iar Djibril Sow i-a oferit un assist lui Shaqiri, care nu a iertat din interiorul careului. Serbia a replicat după doar 6 minute, iar Aleksandar Mitrovic a restabilit egalitatea. Atacantul de la Fulham a profitat de o centrare excelentă venită de la Tadic și a făcut 1-1.

Elveția a înscris golul 3 imediat după pauză. Freuler a înscris din pasa lui Ruben Vargas, iar calificarea părea tot mai aproape pentru naționala sa. Naționala antrenată de Murat Yakin a stat la adăpostul acestui avantaj de un gol până la final și a înghețat jocul, fără a le permite adversarilor să mai marcheze.