România a învins Polonia la Europeanul de handbal feminin și se califică în faza grupelor principale

Echipa naţională de handbal feminin a României a câştigat meciul cu reprezentativa Poloniei, scor 28-24, la Campionatul European din Danemarca. Cristina Neagu a fost cea mai bună marcatoare a partidei.

Echipa naţională de handbal feminin a României a câştigat meciul cu reprezentativa Poloniei, scor 28-24, la Campionatul European din Danemarca. Cristina Neagu a fost cea mai bună marcatoare a partidei, cu 8 reuşite. Din echipa 'tricolorelor' s-au mai remarcat Cristina Laslo şi Lorena Ostase, cu câte şase goluri.

Marcatoarele României au fost Neagu 8 Laslo 6, Ostase 6, Dincă 3, Iuganu 2, Popa 2, Buceschi 1. În lotul tricolor a revenit portarul Denisa Dedu, izolată câteva zile după testarea pozitivă a colegei sale de cameră, Laura Moisă, în continuare afectată de Covid-19.
Polonia a condus România la pauză cu 15-11. În repriza a doua, după ce au trecut în avantaj, scor 20-19, 'tricolorele' n-au mai cedat iniţiativa.
"Suntem fericite că am câştigat, am crezut în noi şi am luat punctele. A fost mai bine ca în meciul cu Germania, când am început cu emoţii şi nu am avut încredere. Astăzi, jocul de echipă a fost mult mai bun. La pauză am vorbit despre noţiuni tactice pe care apoi le-am respectat mult mai bine. Urmează Norvegia, care e un adversar dificil, îmi doresc să jucăm cu curaj, măcar la fel de bine ca în repriza a doua de astăzi", a spus Lorena Ostase.
În grupa D se mai joacă, sâmbătă seară, partida Germania - Norvegia, iar în grupa B, Cehia - Rusia şi Spania - Suedia. Şi în grupa C se joacă un meci, Olanda - Serbia, amânat de vineri, după depistarea unui caz pozitiv în lotul sârb.
În primul meci din grupa D, România a pierdut cu Germania, scor 19-22 (10-13), şi are 2 puncte în clasament.
România şi-a asigurat prezenţa în grupele principale ale Campionatului European de handbal feminin - EHF EURO 2020 din Danemarca, în proporţie de 99%, după ce a câștigat cu 28-24 (11-15) în fața Poloniei, sâmbătă, la Kolding, în Grupa D.
Să presupunem că Norvegia învinge Germania, sâmbătă. În ultima rundă, România se înclină în faţa Norvegiei, iar Polonia învinge Germania.
În acest caz, se intră într-un clasament în trei, între România, Germania şi Polonia, iar diferenţierea se va face la golaveraj. În acest moment, România are golaveraj +1. Ca să se califice, Polonia are nevoie de o victorie cu Germania la 15 goluri, ceea ce ar elimina-o din competiţie automat pe Germania.
Clasament:
1 Norvegia 2 (35-22) - 1 meci
2 Germania 2 (22-19) - 1 meci
3 România 2 (47-46)
4 Polonia 0 (46-63).​
În celălalt duel al Grupei D, de la ora 19:15 se vor duela Germania și Norvegia.