Olanda, prima echipă calificată în sferturi, după 3-1 cu SUA

Olanda s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei Mondiale de fotbal din Qatar, după ce a învins echipa Statelor Unite cu scorul de 3-1 (2-0), sâmbătă, în primul meci din optimi.

Selecţionata Olandei s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei Mondiale de fotbal din Qatar, după ce a învins echipa Statelor Unite cu scorul de 3-1 (2-0), sâmbătă, pe Khalifa International Stadium din Ar-Rayyan, în primul meci din optimi.

„Portocala mecanică” a început perfect meciul, iar echipa lui Louis Van Gaal a intrat cu avantaj dublu la cabine, datorită golurilor marcate de către Depay și Blind. În cea de-a doua repriză, Wright a redus din diferență pentru americani, însă Dumifries a marcat pentru olandezi și a stabilit scorul final al partidei.

Cele două naționale s-au mai întâlnit, de-a lungul timpului, de patru ori, de fiecare dată în meciuri amicale. Primul duel datează din mai 2002, în timp ce ultima întâlnire înaintea acestui joc s-a consumat în iunie 2015. Bilanțul a fost unul favorabil Olandei, care s-a impus de trei ori, pe când SUA avea în palmares o singură victorie.

Americanii, care au ratat calificarea la turneul final din 2018 (Rusia), au reuşit acum să ajungă până în optimi, cu o echipă tânără, de perspectivă.
Olanda va da în sferturi peste Argentina sau Australia, meci care se dispută tot astăzi, de la ora 21:00. Pe această parte de tablou se mai află Brazilia și Croația, naționala Selecao fiind și principala favorită a caselor de pariuri la ridicarea trofeului.
Întâlnirea din sferturile de finală va avea loc vineri, 9 decembrie, de la ora 17:00.

Au evoluat echipele:
Olanda: 23. Andries Noppert - 2. Jurrien Timber, 4. Virgil van Dijk (căpitan), 5. Nathan Ake (3. Matthijs De Ligt, 90+3) - 22. Denzel Dumfries, 15. Marten De Roon (20. Teun Koopmeiners, 46), 21. Frenkie De Jong, 17. Daley Blind - 14. Davy Klaassen (7. Steven Bergwijn, 46) - 10. Memphis Depay (25. Xavi Simons, 82), 8. Cody Gakpo (19. Wout Weghorst, 90+3). Selecţioner: Louis van Gaal.
SUA: 1. Matthew Turner - 2. Sergino Dest (22. De Andre Yedlin, 75), 3. Walker Zimmerman, 13. Timothy Ream, 5. Antonee Robinson (16. Jordan Morris, 90+2) - 8. Weston McKennie (11. Brenden Aaronson, 67), 4. Tyler Adams (căpitan), 6. Yunus Musah - 21. Timothy Weah (19. Haji Wright, 67), 9. Jesus Ferreira (7. Giovanni Reyna, 46), 10. Christian Pulisic. Selecţioner: Gregg Berhalter.