Spania a remizat, scor 1-1, cu Polonia în a doua etapă de la Euro 2020

Selecţionatele de fotbal ale Spaniei şi Poloniei au terminat la egalitate, 1-1 (1-0), sâmbătă seara, pe Stadionul La Cartuja din Sevilla, în Grupa E a turneului final EURO 2020.

Spania nu a reuşit să câştige două meciuri consecutive pe teren propriu, cu Suedia şi Polonia, fiind singura echipă cu nume care nu are nicio victorie în turneu după două etape.
Spania a deschis scorul în minutul 25, prin cel mai contestat fotbalist, Alvaro Morata. Vârful care a evoluat stagiunea precedentă la Juventus a marcat din 6 metri, după o pasă ideală a lui Moreno.

Cu această reușită, Morata a ajuns la 20 de goluri în doar 42 de partide în tricoul Spaniei. Doar alți patru jucători au ajuns mai repede la acest număr.
În minutul 58 Moder l-a faultat pe Moreno în interiorul careului iar arbitrul, după ce a vizionat reluările, a dictat penalty. Totuși, Moreno a ratat iar Morata nu a profitat de respingere cu poarta goală în față trimițând peste poartă.
Lewandowski putea egala înainte de pauză după ce șutul lui Swiderski a zguduit bara, dar s-a revanșat înminutul 54 când l-a învins pe Unai Simon cu o lovitură de cap.

Spania rămâne cu doar două puncte după primele două etape, două egaluri la fel de frustrante pentru iberici în meciuri pe care le-au dominat. De cealaltă parte, Polonia are un singur punct și șanse mici la calificare. Lider în grupă este Suedia cu patru puncte.
În ultima rundă, pe 23 iunie, Spania va întâlni Slovacia, iar Polonia va juca contra Suediei.