Danemarca s-a calificat în optimi, după 4-1 cu Rusia

Danemarca s-a calificat în optimile de finală ale EURO 2020, după ce a învins clar echipa Rusiei, cu scorul de 4-1 (1-0), în ultimul său meci din Grupa B a turneului final.

Naţionala de fotbal a Danemarcei s-a calificat în optimile de finală ale EURO 2020, după ce a învins clar echipa Rusiei, cu scorul de 4-1 (1-0), luni seara, pe Stadionul Parken din Copenhaga, în ultimul său meci din Grupa B a turneului final.

În minutul 38, denezii au marcat un gol incredibil. Mikkel Damsgaard a şutat puternic de marginea careului, cu efect. Mingea a plutit către vinclul porţii, iar golkeeper-ul Safanov nu a avut absolut nicio şansă.
Damsgaard are 20 de ani şi evoluează în Serie A, pentru Sampdoria. După această performanţă, el a devenit primul jucător născut în secolul 21 care a marcat la EURO.
Arbitrul a acordat ușor un penalty pentru Rusia în minutul 67 și Dzyuba a redus din handicap, revenind în meci.
Danezii s-au dezlănțuit cu 10 minute înainte de final și au marcat de două ori în 3 minute prin Christensen și Maehle.
Scor final, Rusia - Danemarca 1-4 și danezii merg în optimi, iar Rusia este eliminată. Danemarca va juca în optimi cu Țara Galilor, pe 26 iunie, la Amsterdam.