Spania, debut cu stângul la Euro contra Suediei, scor 0-0

Spania și Suedia au remizat, scor 0-0, în prima rundă a grupelor de la Euro 2020. E primul meci de la acest European în care nu se marchează.

Spania a condus un adevărat asediu, dar reduta scandinavă a rezistat, în ciuda unui raport de 17-4 pentru iberici la şuturile la poartă (5-0 pe poartă) şi a unei posesii covârşitoare (75% pentru La Roja, 25% Suedia).
Sarabanda ocaziilor selecţionatei pregătite de Luis Enrique a început cu un şut al lui Olmo peste poartă de la 17 metri (7). Portarul Olsen a avut un reflex salvator (16), la lovitură de cap a aceluiaşi Olmo.
Koke a trimis de două ori peste poartă din poziţii foarte bune (23, 29), iar Morata a irosit o ocazie uriaşă (38), după o eroare a lui Danielson, atacantul spaniol şutând pe lângă poartă de la 12 metri, faţă în faţă doar cu Olsen.

Suedia putea da lovitura în finalul primei reprize, la singura sa fază de atac, când Isak s-a bătut cu întreaga apărare gazdă, a tras din unghi, iar mingea a fost deviată de Marcos Llorente în bară (41).
Chiar înainte de pauză, Olsen a fost nevoit să se întrebuinţeze la şutul lui Olmo de la 22 de metri (45).
Repriza a doua a început cu altă mare ocazie ratată de Morata. Șutul spaniolului a trecut pe lângă poarta Suediei.

Spania a avut și în a doua repriză posesia, dar nu a reușit vreun șut pe poartă, până în minutul 90, când Gerard Moreno a trimis o lovitură de cap, scoasă de Olsen.
941 de pase a reușit Spania în acest meci, dar nu a găsit drumul spre gol, iar grupa E are un lider surpriză.
Spania confirmă astfel debuturile dificile de turnee majore, având o singură victorie în ultimele sale şase meciuri de deschidere.

Pentru Suedia este primul meci egal din ultimele 18 partide internaţionale, precedentul fiind tot contra Spaniei, în preliminariile EURO 2020.
Pedri a devenit cel mai tânăr internaţional spaniol care joacă la un turneu final de Campionat European, la vârsta de 18 ani şi 201 zile.
Suedia a primit un singur gol în cele şase meciuri susţinute în 2021.
În cealaltă partidă din grupă, Slovacia a dispus cu 2-1 de Polonia.
În runda a doua a grupei, pe 18 iunie, Slovacia va înfrunta Suedia, iar pe 19 iunie, Spania va juca împotriva Poloniei.
Au evoluat echipele:
Spania: 23. Unai Simon - 6. Marcos Llorente, 24. Aymeric Laporte, 4. Pau Torres, 18. Jordi Alba (căpitan) - 8. Koke (17. Fabian Ruiz, 87), 16. Rodri (10. Thiago Alcantara, 66), 26. Pedri - 11. Ferran Torres (21. Mikel Oyarzabal, 74), 7. Alvaro Morata (22. Pablo Sarabia, 66), 19. Dani Olmo (9. Gerard Moreno, 74). Selecţioner: Luis Enrique.
Suedia: 1. Robin Olsen - 2. Mikael Lustig (16. Emil Krafth, 75), 3. Victor Lindeloef, 24. Marcus Danielson, 6. Ludwig Augustinsson - 7. Sebastian Larsson (căpitan), 20. Kristoffer Olsson (26. Jens-Lys Cajuste, 84), 8. Albin Ekdal, 10. Emil Forsberg (5. Pierre Bengtsson, 84) - 9. Marcus Berg (22. Robin Quaison, 69), 11. Alexander Isak (17. Viktor Claesson, 69). Selecţioner: Jan Andersson.