Slovacia, victorioasă în faţa Poloniei cu 2-1. Hațegan a arătat primul cartonaș roșu de la Euro 2020

Selecţionata de fotbal a Slovaciei a învins echipa Poloniei cu scorul de 2-1 (1-0), luni seara, pe St Petersburg Stadium din Sankt Petersburg, în Grupa E a turneului final EURO 2020.

Echipa pregătită de Stefan Tarkovic a deschis scorul cu o doză de şansă, în min. 18, când Mak a reuşit o incursiune în flancul stâng, a şutat din unghi, mingea a lovit bara şi apoi a ricoşat din Szczesny în poartă.
Polonia a avut o posesie mai bună a mingii, dar tot slovacii au fost mai perioculoşi, prin Kucka (27), cu un şut de la 24 de metri puţin peste.
Prima oportunitate a echipei antrenate de Paulo Sousa a fost şutul lui Krychowiak (34), de la 25 de metri, puţin peste ţintă.
Imediat după pauză, Linetty a egalat pentru polonezi, care se gândeau din nou la victorie. Dar, în minutul 62, Ovidiu Hațegan dictează prima eliminare de la acest turneu.
Krychowiak vede al doilea cartonaș galben și Polonia a rămas în 10 cu jumătate de oră înainte de final.
La 7 minute după ce a rămas în 10 oameni, Polonia s-a văzut din nou condusă. Fotbalistul Interului, Milan Skriniar a șutat fără speranțe pentru Szczesny.
În minutul 90, fundașul polonez Jan Bednarek a avut o ocazie imensă, dar șutul său a ratat de puțin poarta Slovaciei, la o fază la care Dubravka era doar spectator.

Polonia nu a reușit egalarea și a pierdut prima partidă de la Euro 2020.
Naționala condusă din teren de Lewandowski se află la a patra prezență la un Campionat European, în timp ce pentru Slovacia este doar al doilea european la care participă.
Meciul dintre Polonia și Slovacia a fost și debutul brigăzii românești la acest Campionat European. Partida a fost condusă la centru de Ovidiu Hațegan, ajutat de la margine de Sebastian Gheorghe și Radu Ghinguleac, iar cel de-al patrulea arbitru a fost Istavan Kovacs.