România a pierdut greu în faţa Germaniei, cu 1-2, în preliminariile CM 2022

România a condus Germania timp de 52 de minute, dar a cedat pe final, fiind învinsă cu 2-1 în meciul din a 7-a etapă a preliminariilor Cupei Mondiale din 2022.

Tricolorii au deschis scorul prin Ianis Hagi (9), dar au primit două goluri după pauză, reuşite de Serge Gnabry (52) şi Thomas Muller (81).
În urma acestui rezultat, România rămâne cu 10 puncte și ajunge pe locul 4.
În celelalte meciuri din grupă, Islanda a remizat cu Armenia, iar Macedonia de Nord a învins cu 4-0 în Liechtenstein.
6. Liechtenstein - 1 punct (2-19)
Pentru echipa națională a României urmează luni, de la ora 21:45, meciul cu Armenia, care va avea loc la București.
Au evoluat echipele:
Germania: 22. Marc-Andre ter Stegen - 18. Jonas Hofmann (16. Lukas Klostermann, 85), 15. Niklas Suele, 2. Antonio Ruediger, 5. Thilo Kehrer - 8. Leon Goretzka, 6. Joshua Kimmich (căpitan) - 10. Serge Gnabry, 11. Marco Reus (7. Kai Havertz, 67), 19. Leroy Sane (20. Karim Adeyemi, 89) - 9. Timo Werner (13. Thomas Muller, 67). Selecţioner: Hans-Dieter Flick.
România: 1. Florin Niţă - 2. Andrei Raţiu, 17. Adrian Rus, 6. Vlad Chiricheş (căpitan), 15. Andrei Burcă (4. Cristian Manea, 50), 3. Alin Toşca - 14. Ianis Hagi (7. Andrei Ivan, 60), 23. Nicolae Stanciu (5. Alexandru Albu, 82), 18. Răzvan Marin, 22. Valentin Mihăilă (10. Alexandru Maxim, 60) - 9. George Puşcaş (20. Alexandru Mitriţă, 82). Selecţioner: Mirel Rădoi.