Rusia, învinsă acasă de Belgia cu 3-0

Naţionala de fotbal a Belgiei a învins echipa Rusiei cu scorul de 3-0 (2-0) la Sankt Petersburg, în Grupa B a turneului final al Campionatului European - EURO 2020.

Naţionala de fotbal a Belgiei a învins echipa Rusiei cu scorul de 3-0 (2-0), sâmbătă seara, la Sankt Petersburg, în Grupa B a turneului final al Campionatului European - EURO 2020.

Belgia demonstrează că este una dintre pretendentele la câștigarea trofeului. Echipa lui Roberto Martinez a făcut o primă repriză foarte bună contra Rusiei și conduce cu 2-0, prin golurile marcate de Lukaku (min.10) și Meunier (min.34).
Lukaku i-a dedicat golul lui Eriksen, colegul său de la Inter: „Chris, Chris, I love you!”.

20 de minute mai târziu, Meunier, de-abia intrat pe teren în locul lui Castagne, accidentat, a dus scorul la 2-0, asta după ce Anton Shunin a respins, inexplicabil, în față centrarea lui Thorgan Hazard.

Belgia a înscris golul 3 pe axa Meunier - Lukaku. Evident, cu „vârful” lui Inter la finalizare. Golgeterul all-time al Belgiei (62 de goluri), omul meciului!
În cealaltă partidă din această grupă, Finlanda a câștigat cu 1-0 în fața Danemarcei.