România, învinsă de Armenia cu 3-2, în preliminariile CM 2022

România a pierdut în Armenia, 3-2, după un final nebun de meci. Tricolorii au terminat partida în 10 oameni. Cu două înfrângeri consecutive, ecuația calificării s-a complicat dramatic.

România a pierdut în Armenia, 3-2, după un final nebun de meci. „Tricolorii” au terminat partida în 10 oameni. Cu două înfrângeri consecutive, ecuația calificării s-a complicat dramatic. Au marcat: Sperţian '56, Haroian '86, Barseghian '89 (p) / Cicâldău '62, '72.

Prima repriză a fost una echilibrată, cu ocazii la ambele porți. Armenia a oferit o replică pe măsură „tricolorilor”, parcă surprinși de forța adversarilor. Situația trupei lui Rădoi s-a înrăutățit în debutul reprizei secunde, când Spertsyan, ajutat și de devierea lui Toșca, a deschis scorul la Erevan.
Din fericire, România și-a revenit rapid, iar Alex Cicâldău, și el beneficiarul unei devieri, a restabilit egalitatea, la 7 minute de la golul gazdelor. 10 minute mai târziu, tot pe axa Nicușor Bancu-Alex Cicâldău, România a preluat conducerea, mijlocașul Craiovei reușind să-l bată pe Yurchenko cu o lovitură de cap trimisă în diagonală.
Jocul s-a rupt pentru România din minutul 77, când Pușcaș a fost eliminat. Mai întâi, Haroyan, aflat într-un ofsaid nesemnalizat, a egalat pentru Armenia, apoi Barseghyan, dintr-un penalty comis de Crețu, a adus victoria armenilor în minutul 89.
Armenia a ajuns la cinci victorii consecutive în meciurile oficiale, o premieră în istorie acestei echipe. Armenia are maximum de puncte din primele sale trei meciuri în grupa preliminară pentru CM 2022, în timp ce România rămâne cu cele trei puncte obţinute în faţa Macedoniei de Nord (3-2).
România, care are programate două meciuri amicale în această vară, cu Georgia şi Anglia, va disputa următoarele meciuri oficiale în septembrie, cu Islanda în deplasare (2 septembrie), acasă cu Liechtenstein (5 septembrie) şi în deplasare cu Macedonia de Nord (8 septembrie).
La CM 2022 se califică direct primul loc din grupă, locurile secunde urmând să dispute baraje. Ultima Cupă Mondială la care a participat România a fost cea din 1998, din Franţa.
Au evoluat echipele:
Armenia: 1. David Iurcenko - 19. Hovhanes Hambarţumian, 2. Andre Calisir, 3. Varazdat Haroian (căpitan), 13. Kamo Hovhanisian - 11. Tigran Barseghian (17. Solomon Udo, 90+2), 5. Artak Grigorian, 8. Karen Muradian (15. Eduard Sperţian, 46), 7. Horen Bairamian - 20. Aleksandr Karapetian (18. Jirair Şagoian, 46), 14. Norberto Briasco (22. Sarghis Adamian, 46). Selecţioner: Joaquin Caparros.
România: 1. Florin Niţă - 2. Vasile Mogoş, 6. Vlad Chiricheş (căpitan), 3. Alin Toşca, 11. Nicuşor Bancu - 7. Nicolae Stanciu (19. Florin Tănase, 73), 18. Răzvan Marin - 20. Dennis Man (21. Valentin Mihăilă, 81), 8. Alexandru Cicâldău (23. Alexandru Creţu, 81), 10. Alexandru Maxim (13. Claudiu Keşeru, 73) - 9. George Puşcaş. Selecţioner: Mirel Rădoi.